Wydarzenia

Pokaz iluzji

16 maja, 19:00

Dziedziniec Collegium Maius

Jednym z punktów programu tegorocznej edycji festiwalu Polikultura, który zapewni nam nowe, niezapomniane przeżycia będzie pokaz magiczny Macieja Kulhawika. Ten iluzjonista wymykający się regułom czasu i przestrzeni, jest osobą, która naprawdę potrafi zaskoczyć. Przekracza bariery umysłu i wyobraźni, dzięki niemu, zaczerpniemy szczyptę magii, która wzbudzi uśmiech na twarzy każdego. Iluzja pozwoli nam przenieść się w niezwykły świat, gdzie niemożliwe staje się możliwe. To odpowiedni moment, by popuścić lejce wyobraźni! My, studenci Instytutu Kultury UJ, chcemy zaprosić wszystkich spragnionych niebanalnej rozrywki na dziedziniec Collegium Maius, by spotkać się oko w oko z artystyczną interpretacją codzienności oraz spojrzeć na nią tak, jak gdyby PO DRUGIEJ STRONIE.

Koncert zespołu Coals

17 maja, 20:00

Klub Studencki Żaczek

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Polikultura chcielibyśmy również zaproponować wam przejrzenie się w muzyce jako sztuce, produkcie pracy i nieodłącznym elemencie życia każdego człowieka. Chcielibyśmy, aby każdy mógł w muzyce znaleźć cząstkę siebie i to jest celem organizowanych przez nas wydarzeń. Będziemy słuchać, rozmawiać, kontemplować, a także się zachwycać. Nie będzie to zwykły koncert, ani prosty panel dyskusyjny. Chcemy zaprosić was do poznania muzyki od dwóch stron – artysty oraz słuchacza, a może obojga jednocześnie?

Instalacja

17 maja, 17:00 – dostępna w kolejne dni festiwalowe

Hotel Cracovia

Trzy pokoje, a każdy z nich wygląda jakby został opuszczony przez swojego właściciela dopiero przed chwilą. Każdy z nich wydaje się być zamieszkany przez inną osobę, a jednak wszystkie z nich coś łączy. Każdy z nich pozwala zapytać: kim dla Ciebie jest mieszkaniec? Celem instalacji jest zderzenie wizji kreowanej przez domyślnego właściciela pokoju z jego własnym zachowaniem oraz odbicie go, przez pryzmat naszego wyobrażenia na temat mieszkańca. Taki obraz sytuacji, także poprzez zwrócenie uwagi na współczesne problemy, pozwoli postawić widzom pytanie: jaki jest nasz rzeczywisty obraz? To zderzenie, niejednokrotnie przybierające obraz odbicia w krzywym zwierciadle, wyrażone zostanie w specjalnie przekształconej przestrzeni dawnego hotelu Cracovia, składającej się z 3 pokojów. Każdy z nich, za pomocą zestawu mniej lub bardziej osobistych przedmiotów, ma za zadanie stworzyć w oczach widza wizerunek innego mieszkańca. Wydarzenie odbywać się będzie przez dwa dni: piątek i sobotę (17 i 18 maja 2019), w trakcie trwania zarówno całego festiwalu, jak i krakowskiej Nocy Muzeów, podczas której będzie dostępna dla zwiedzających. Stworzona zostanie dzięki współpracy studentów Instytutu kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych.

Wernisaż

18 maja, 18:00

Fundacja „Zutricz”

Tak, jak lustro pozwala uzyskać obraz podobny lecz odwrócony, tak my pragniemy skonfrontować polską rzeczywistość z jej odbiciem na Kresach Wschodnich. Wymiana studencka między Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem w Krzemieńczuku na Ukrainie otworzy oczy na wszystkie kontrasty i podobieństwa między nami – rówieśnikami, których teoretycznie różni tylko położenie geograficzne, ale w praktyce coś o wiele więcej. Aby podsumować i przedstawić wyniki naszych obserwacji, zorganizujemy wernisaż, którego uczestnicy będą mogli nie tylko obejrzeć naszą relację foto-wideo, ale także posłuchać o obserwacjach, przemyśleniach i wnioskach studentów zarówno z Polski, jak i z Ukrainy.

 

Spektakl teatralny

 19 maja, 15:00

Klub Cabaret

Czy potrafimy jeszcze czytać baśnie? Co ludowa opowieść, spopularyzowana przez amerykański przemysł filmowy, może powiedzieć o problemach, z którymi mierzymy się dziś jako zglobalizowane społeczeństwo? Jest nam bliższa przez uniwersalność oryginału, czy znane z dzieciństwa, kultowe adaptacje? Na te pytania odpowiedzi będzie można szukać w wyreżyserowanym przez studentów spektaklu.